Air amplifier AIRMASTERS40
SKU: AIRMASTERS40 Category:
Air amplifier AIRMASTERS40
SKU: AIRMASTERS40 Category:
Air amplifier Mod. AIRMASTERS40
See also:AIR NOZZLESAIR KNIVES AIRMASTERS
Download the PDF Doc for more information:
Additional information
Weight N/A
Material
Zinc
Air consumption at 5.5 bar / 79.7 PSI
32Nm³/h / 19.91 SCFM
Air flow at outlet
968 Nm³/h / 602.41 SCFM
Air Amplification
30:1
Sound level at 5 Bar / 72.5 PSI
84 dB(A)
Shims
Stainless steel
Longer life in difficult environments than competitive models
Yes
Internal diameter
40 mm / 1.57 in
Connection type
Female 3/8" BSP/NPT
Blowing pattern
Wide
Air velocity at outlet
115 m/s
Maintenance free with output easily controlled
Yes
Max operating pressure
7 Bar / 101.5 PSI