Air amplifier AIRMASTERS125
SKU: AIRMASTERS125 Category:
Air amplifier AIRMASTERS125
SKU: AIRMASTERS125 Category:
We have 2 versions available: standard AIR AMPLIFIERS and adjustable AIR AMPLIFIERS
Air amplifier Mod. AIRMASTERS125
See also:AIR NOZZLESAIR KNIVES AIRMASTERS
Download the PDF Doc for more information:
Additional information
Weight N/A
Material
Zinc
Air consumption at 5.5 bar / 79.7 PSI
305 Nm³/h / 189.81 SCFM
Air flow at outlet
4890 Nm³/h / 3043.15 SCFM
Air Amplification
16:1
Sound level at 5 Bar / 72.5 PSI
92 dB(A)
Shims
Stainless steel
Longer life in difficult environments than competitive models
Yes
Internal diameter
125 mm / 4.92 in
Connection type
Female 3/4”
Blowing pattern
Wide
Air velocity at outlet
44 m/s
Maintenance free with output easily controlled
Yes
Max operating pressure
7 Bar / 101.5 PSI