Air amplifier AIRMASTERS75
SKU: AIRMASTERS75 Category:
Air amplifier AIRMASTERS75
SKU: AIRMASTERS75 Category:
We have 2 versions available: standard AIR AMPLIFIERS and adjustable AIR AMPLIFIERS
Air amplifier Mod. AIRMASTERS75
See also:AIR NOZZLESAIR KNIVES AIRMASTERS
Download the PDF Doc for more information:
Additional information
Weight N/A
Material
Zinc
Air consumption at 5.5 bar / 79.7 PSI
64 Nm³/h / 39.83 SCFM
Air flow at outlet
968 Nm³/h / 602.41 SCFM
Air Amplification
15:1
Sound level at 5 Bar / 72.5 PSI
89dB(A)
Shims
Stainless steel
Longer life in difficult environments than competitive models
Yes
Internal diameter
75 mm / 2.95
Connection type
Female 1/2”
Blowing pattern
Wide
Air velocity at outlet
34 m/s
Maintenance free with output easily controlled
Yes
Max operating pressure
7 Bar / 101.5 PSI