Air amplifier AIRMASTERS20
SKU: AIRMASTERS20 Category:
Air amplifier AIRMASTERS20
SKU: AIRMASTERS20 Category:
Air amplifier Mod. AIRMASTERS20
See also:AIR NOZZLESAIR KNIVES AIRMASTERS
Download the PDF Doc for more information:
Additional information
Weight N/A
Material
Zinc
Air consumption at 5.5 bar / 79.7 PSI
15 Nm³/h / 9.33 SCFM
Air flow at outlet
322 Nm³/h / 200.39 SCFM
Air Amplification
22:1
Sound level at 5 Bar / 72.5 PSI
64dB(A)
Shims
Stainless steel
Longer life in difficult environments than competitive models
Yes
Internal diameter
20 mm / 0.79 in
Connection type
Female 1/4” BSP/NPT
Blowing pattern
Concentrated
Air velocity at outlet
130 m/s
Maintenance free with output easily controlled
Yes
Max operating pressure
7 Bar / 101.5 PSI